Aktuální informace
08.01.2025: Oznamování změn ve stravovacích zvyklostech

Vážení rodiče,

s platností od 10. ledna 2025 oznamujte ZMĚNU STRAVOVACÍCH ZVYKLOSTÍ nejen třídní učitelce, ale přímo vedoucí školní jídelny na telefonní číslo 777 022 870 (hovor, SMS, whatsapp).

Sešity ve třídách, dosud zřízené k tomuto účelu, budou zrušeny.

Změna pravidelných stravovacích zvyklostí
(přesnídávka,
poloden = přesnídávka a oběd,
celoden = přesnídávka, oběd, svačina)
platí minimálně na období jednoho měsíce.


12.12.2024: ZMĚNA TERMÍNU v odhlašování ze stravování

Od 1. ledna 2025 dochází ke změně času, kdy, v případě nutnosti (nepřítomnost, nemoc), musíte své dítě odhlásit z následujícího dne docházky. Termín se od 1. 1. 2025 mění a docházka na další den bude uzavřena o hodinu dříve, než bývalo zvykem, tzn. ve 12 hodin.

Vyzvednutí obědu v případě prvního dne neplánované nepřítomnosti dítěte, nahlaste vedoucí školní jídelny nejpozději ráno do 8.00 obvyklým způsobem, tedy: 1. SMS, 2. telefonát.
Další dny své dítě ze stravování odhlašujte v aplikaci Twigsee, vždy do 12.00 hod. na následující den. Na pondělí již v pátek.

Výdej obědů pro děti z MŠ Mírová probíhá pouze v jídelně v Komunitním centru (do vlastních, či jednorázových nádob – za jednorázový obal platíte poplatek).


01.04.2022: Výdej obědů

Výdej obědů v první den neplánované nepřítomnosti dítěte v mateřské škole v Jaselské ulici a ve Veselé - do vlastních jídlonosičů. Další dny nepřítomnosti je nutné odhlásit dítě ze stravování v aplikaci Twigsee, vždy do 13 hodin na následující den, na pondělí již v pátek (ve vyjímečných případech do 6.30 hodin téhož dne - toto platí pouze pro mateřské školy Jaselská a Veselá).

Výdej obědů pro děti z mateřské školy Mírová probíhá pouze v jídelně v Komunitním centru u výdejního okénka, a to buď s poplatkem 15 Kč za jednorázové obaly, nebo je možný odběr do vlastních jídlonosičů. Odběr oběda je nutné vždy nahlásit vedoucí školní jídelny do 8.00 hodin. I tady platí, že je možné vyzvednout oběd pouze první den neplánované nepřítomnosti dítěte v mateřské škole. Další dny nepřítomnosti je nutné odhlásit dítě ze stravování v aplikaci Twigsee, vždy do 13 hodin na následující den, na pondělí již v pátek.

Šest základních živin naší stravy

Naše strava je tvořena mnoha a mnoha různými potravinami. Pestrost naší stravy je základním kamenem pro udržení optimálního zdraví a kondice. Avšak není to jen pestrost, ale i výživná hodnota, která vede ke zkvalitnění života.
 
Sacharidy 
Cukry jsou základním zdrojem energie pro normální činnost svalů a celého těla. Sacharidy dělíme na cukry (jednoduché sacharidy) a škroby (složité sacharidy). Sacharidy jsou primárním zdrojem energie při intenzivním tréninku. 60% veškeré konzumované energie by mělo pocházet právě ze sacharidů. 
Bohaté na sacharidy – škroby jsou např. rýže, brambory, obilniny či pečivo. Jednoduché sacharidy bychom měli přijímat především z ovoce a zeleniny, nikoliv ze sladkostí a čokolády. Vhodný je med a hroznový cukr pro dodání okamžité energie.
 
Tuky
Tuky jsou zdrojem energie, která se používá při aktivitách nižší intenzity či při dlouhotrvajících tréninkových aktivitách. Tuky živočišného původu jsou reprezentovány potravinami typu máslo, sádlo či tučné maso a jsou obvykle označovány jako nasycené, čímž přispívají k onemocnění srdce a cév. Tuky rostlinného původu bývají naopak nenasycené a tím pádem méně škodlivé. Reprezentují je především různé oleje (olivový, lněný). Lipidy by měly tvořit asi 25% celkové denní dávky energie.

více...


Výživová pyramida pro děti

Literatura
Martin Gregora, Výživa malých dětí (Grada, 2004)
Olga Illková, Zdeňka Vašíčková: Zdravá výživa v mateřské škole (Portál, 2004)

Jednoduchou pomůckou pro sestavení zdravého jídelníčku pro děti je výživová pyramida. Od dospělácké varianty se zásadně neliší, ale zohledňuje velikost porcí a také specifické nároky rostoucího organismu dětí. Dítě samozřejmě potřebuje více mléka a mléčných výrobků jako zdroj vápníku pro stavbu kostí, dítě má daleko naléhavější potřebu tekutin a vyšší potřebu železa, které je hojně obsaženo v mase, rybách, ale i růžičkové kapustě, brokolici nebo špenátu.

 

více...


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS. | Editace | Správa webu: Ing. Petr Hanzl